Testler    l    Cihazlar

Dinamometre cihazı kullanılarak test yapılacak olan araç platforma alınır. Bu cihaz otomatik vites,manuel vites, önden çekiş veya arkadan itişli araçların o anki mevcut motor gücünü ve tork değerini ölçmeye yarayan cihazdır. ANKARA COMPUTEST İtalyan üretimi olan Vamag marka Dyno cihazıyla sizlere % 99 net sonuçlar verir.Cihazımın kalibrasyonunun düzgün olması ve sizlere doğru sonuçlar vermesi için her ay düzenli olarak yetkili servis tarafından kontrolleri yapılmaktadır.

Dyno testi yaparken otomatik şanzımanlı araçların viteslerinde sorun olup olmadığı, ABS fren sisteminin çalışıp çalışmadığı, araçta ESP,TC sistemleri varsa eğer çalışıp çalışmadığı ortaya çıkmaktadır.Yine bu test kapalı bir ortamda yapıldığı için araç en son hıza getirilerek çalışmasında bir tuhaflık olup olmadığı ve egsozundan siyah yada beyaz duman atıp-atmadığı ortaya çıkmaktadır.
Bu testte test yapılacak araç platform üzerine çıkarılarak TÜV( Araç Muayene İstasyonları) standartları çerçevesinde test yapılır. İlk olarak aracın 1.aksı makineye indirilerek frenleme yapılır, sonra ikinci aks makineye indirilir frenleme yapılır ve son olarak da el freni çekilerek park freni testi yapılır. Bu test sonucunda her aksta tekerlerin frenleme yaparken diğeriyle uyumu sapma payı olarak tespit edilir ve fren ayarı gerekip gerekmediği ortaya çıkar.

Fren testini araç genel muayenesi öncesi yaptırmak sizi muayeneden geçemeden geri dönmek ve tekrar muayene ücreti ödemekten kurtaracaktır.

Fren testinde kullandığımız makinemiz TÜV ( Araç Muayene İstasyonları)’da kullanılan İtalyan üretimi olan CORGHI markadır ve doğru sonuçlar vermesi için her ay düzenli olarak yetkili servis tarafından kalibrasyonu ve bakımı yapılmaktadır.
Konusunda uzman ekibimiz tarafından mm’nin binde biri hassasiyetinde ölçüm yapan en son teknoloji,kalibrasyonu düzgün boya tespit cihazlarıyla aracın fabrikasyon boyası haricinde sonradan boya işlemine maruz kalmış parçaları tespit edilir.Mevcut parçaların bağlantı noktalarındaki vidaları, macunları ve iç dış boya kalınlıkları tespit edilerek orijinal fabrikasyon parçaların değişime uğrayıp uğramadığı kontrol edilir ve bunlar yazılı rapor olarak aracı teste getiren kişiye verilir.

Boya testi yaparken kontrol edilen parça sadece 2-3 noktadan değil 10’ar cm aralıklarla her noktadan kontrol edilir.ANKARA COMPUTEST olarak yaptığımız işin bilincindeyiz ve işimizin asla hata kabul etmediğinin farkındayız.

Boya tespit işleminde kullandığımız cihazlarımız doğruluğu kalite standartları tarafından belgelenmiş ve bu sektörde çalışan insanlar tarafından yaygın olarak kullanılan İngiliz markası olan ELCOMETER ve Alman markası olan QNİX’dir.
Bu test aracın düz yolda direksiyonunu bıraktığız da sağa ve sola çekip çekmediğini, rot-balans ayarlarının düzgün olup olmadığını ve aks boşluklarının olup olmadığını anlamak için yapılır. Sağlam bir yol tutuş, sizin ve aracınızın güvenliği için aracınızın rot-balans ayarının düzgün ve aks boşluklarının olmaması gerekir.
Test yapılacak araç platform üzerine çıkarılarak, test yapılacak aks süspansiyon makinesi üzerinde durulur ve makine testi yapılacak aksın ağırlığını ölçerek her bir teker için hangi şiddette titreşim yapacağını tespit eder ve ona göre her tekere ayrı ayrı 10 saniye süreli titreşim uygulanarak ilgili amörtisörün sağlam olup olmadığını ve tekerler arasındaki süspansiyon dengesini kontrol eder ve gerekli eksiklikleri sayısal veri olarak ortaya çıkarır.

Unutmayın ki sağlam bir yol tutuşun en önemli öğeleri sağlam amörtisörler ve dengeli bir süspansiyondur.Bu testte kullandığımız makinemiz İtalyan üretimi CORGHİ markadır ve her ay düzenli olarak kalibrasyonu ve bakımı olarak yetkili servislerce yapılmaktadır.